Wydarzenia fotograficzne: marzec 2016

5 wystaw fotograficznych poleca nam Marcin Grabowiecki w marcu.

Wydarzenia fotograficzne: marzec 2016

W tym miesiącu chciałbym Wam polecić trzy wystawy w Warszawie i po jednej w Krakowie i Wrocławiu.

Nikt interesujący się historią Warszawy nie powinien przegapić fascynującej wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”, która prezentowana jest w Domu Spotkań z Historią. Znajdziemy na niej fotografie ze zbioru Polskiej Agencji Prasowej, wybrane przez Katarzynę Madoń-Mitzner, zastępcę dyrektora DSH oraz Annę Brzezińską-Skarżyńską, redaktor naczelną PAP Foto. To powrót do jednego z ulubionych tematów instytucji, jakim jest odradzająca się po II Wojnie Światowej Warszawa. Tym razem mamy okazję spojrzeć na ten okres z perspektywy mieszkańców miasta.

Tylko do 4 marca w Starej Galerii ZPAF w Warszawie można oglądać wystawę Maciej Jeziorka. „317 days to Mars” to prezentacja, która jest owocem kilkukrotnych wypraw fotografa do Indii, które odbył w latach 2013-2015. Nie znajdziemy jednak na niej typowych ujęć zachwyconego kolorytem egzotycznego kraju Europejczyka. To próba podzielenia się z widzem trudnym do przekazania doświadczeniem otarcia się o odmienną kulturę. Skojarzenia z obcą planetą nie są wcale przypadkowe… Wystawa odbywa się w związku z ukazaniem się książki, której recenzję znajdziecie również na blogu Fujifilm.

W Galerii Dawid Radziszewski Joanna Piotrowska prezentuje cykl „FROWST”, który mieliśmy już okazję poznać dzięki znakomitej książce pod tym samym tytułem wydanej przez brytyjskie wydawnictwo MACK. Mieszkająca w Londynie absolwentka krakowskiej ASP została wyróżniona w prestiżowym konkursie First Book Award, w którym nagrodą była wspomniana publikacja. Inspirowane tańcem, performancem oraz filozofią niemieckiego psychoterapeuty Berta Hellingera fotografie wywołują trudny do sprecyzowania niepokój i psychiczny dyskomfort. W zeszłym roku prace artystki mieliśmy okazję oglądać podczas Miesiąca Fotografa w Krakowie, teraz przyszedł czas na Warszawę. Wystawę potrwa do 26 marca.

W krakowskiej ZPAF Gallery 4 marca otwiera się wystawa Tomasza Liboski i Michał Solarskiego „Postrzyżyny”. Projekt zdążył już zdobyć spory rozgłos, został m.in. dostrzeżony w konkursie LensCulture i Leica Oskar Barnack Award. To nostalgiczny powrót autorów do czasów swojej młodości. Z pomocą swoich bohaterów starają się zrekonstruować świat jaki zapamiętali. Powstała słodko-gorzka opowieść o dorastaniu.

Od 11 marca w Muzeum Współczesnym Wrocław można będzie oglądać wystawę Pawła Frenczaka. Prezentacja zatytułowana „noir – somewhere – nowhere” nawiązuje do mrocznej stylistyki filmów „noir”. To dokumentalna, autobiograficzna opowieść o drodze, którą przemierza autor. To podróż zarówno przez świata jak i wgłąb samego siebie. Za pomocą migawkowych ujęć fotograf zastanawia się na tym, czy młodość jest stanem, który minął czy może nadal jeszcze trwa. Kuratorem wystawy jest Bartek Lis.

Marcin Grabowiecki

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.