Marcin Grabowiecki – wydarzenia fotograficzne, kwiecień 2016

W kwietniu Marcin Grabowiecki polega dwie wystawy oraz dwie ciekawe inicjatywy.

Wydarzenia fotograficzne: kwiecień 2016

„Weather Permitting” to tytuł wystawy Rafała Milacha, która prezentowana jest w Galerii Ego w Poznaniu do 19 kwietnia. Można na niej zobaczyć znany już zapewne części z was cykl „In the Car with R”, powstały podczas podróży fotografa po Islandii, którą odbył w 2010 roku wraz z pisarzem Huldarem Breiðfjörðem oraz film „Weather Permitting”. Półgodzinna projekcja, której współautorem (oprócz wspomnianego pisarza) jest także Andrei Liankevich zapowiada się interesująco. Łącznikiem przedstawionych w filmie dwóch historii drogi jest nie tylko geografia, ale i pokonywanie dystansu i fizyczne zmaganie się z materią filmową. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Sagatowska.

27 kwietnia o godz. 19:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie otwarta zostanie wystawa „Żywe archiwa”, na której znajdziemy nowe prace Doroty Buczkowskiej, Anety Grzeszykowskiej, Jakuba Certowicza i Pawła Szypulskiego. Są one efektem rezydencji artystycznych w norweskich archiwach fotograficznych oraz wizyt w archiwum Fundacji Archeologia Fotografii. To część długofalowego projektu „Długie życie fotografii” poświęconego nowoczesnym metodom ochrony fotografii. Wystawa potrwa do 20 maja.

Pod koniec marca w warszawskim Super Salonie miała miejsce premiera zinu Fresh From Poland. W wydawnictwie zatytułowanym „Distortion” znajdziecie prace polskich artystów krążące wokół zniekształcenia rzeczywistości w fotografii. Na początku kwietnia ukaże się także pierwszy numer FFP Magazine, który został zapowiedziany podczas spotkania w Super Salonie. To inicjatywa skupiona na dokonaniach polskich fotografów, których twórczość wydawcy chcą promować za granicą.

W zeszłym miesiącu ruszyła też ciekawa inicjatywa „Shootme Art”. Ambicją organizatorów przedsięwzięcia jest zniesienie podziałów na świat komercji i sztuki. Na inauguracyjną wystawę „Fotograf jest jednym z wielu” (19-20 marca, ul. Lwowska 3 w Warszawie) jej kuratorki Klara Czerniewska i Wiktoria Michałkiewicz wybrały prace artystów reprezentowanych przez agencję Shootme: Pawła Fabjańskiego, Karola Grygoruka, Łukasza Ziętka i Jacka Kołodziejskiego. I to właśnie sala poświęcona twórczości tego ostatniego wypadła najlepiej. Odwołujące się do fascynacji „rudością” fotografie zyskały właściwą oprawę, która podkreśliła ich hermetyczny, niepokojący charakter.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.